Google Plus Facebook LinkedIn Twitter Vimeo RSS

ELECTION 2012: A guide to key state races

By

On Nov. 6, voters will head to the polls to choose more than just the next president. Here's a look at the contested races you'll see on local ballots.

U.S. House Seats

4th District

Scott Perry

Party: Republican

Political experience: Pa. state representative

Harry Perkinson

Party: Democrat

Political experience: None

Mike Koffenberger

Party: Libertarian

Political experience: None

Wayne Wolff

Party: Independent

Political experience: None

6th District

Jim Gerlach (incumbent)

Party: Republican

Political experience: Pa. state representative, Pa. state senator; elected to Congress in 2002

Manan Trivedi

Party: Democrat

Political experience: None

7th District

Patrick Meehan (incumbent)

Party: Republican

Political experience: Delaware County district attorney; elected to Congress in 2010

George Badey

Party: Democrat

Political experience: Radnor Democratic Committee chairman

11th District

Lou Barletta (incumbent)

Party: Republican

Political experience: Hazleton City Council member, Hazleton mayor

Gene Stilp

Party: Democrat

Political experience: House designee to the Pennsylvania Environmental Quality Board; former legislative aide

15th District

Charlie Dent (incumbent)

Party: Republican

Political experience: Pa. state representative, Pa. state senator; elected to Congress in 2004

Rick Daugherty

Party: Democrat

Political experience: administrator for former Congressman Paul McHale

16th District

Joseph R. Pitts (incumbent)

Party: Republican

Political experience: Pa. state representative

Aryanna Strader

Party: Democrat

Political experience: none

John Murphy

Party: Independent

Political experience: none

James Bednarski

Party: BFC (Independent)

Political experience: Manheim Township School Board member

U.S. Senate Seats

Bob Casey Jr. (incumbent)

Party: Democrat

Political experience: Pa. auditor general, Pa. treasurer

Tom Smith

Party: Republican

Political experience: none

Rayburn Smith

Party: Libertarian

Political experience: none

State Senate Seats

13th District

Tom O'Brien

Party: Democrat

Political experience: Manheim Township School Board, Manheim Township Democratic Club chairman

Lloyd Smucker (incumbent)

Party: Republican

Political experience: West Lampeter Township supervisor

15th District

Rob Teplitz

Party: Democrat

Political experience: chief counsel and policy director with Pa. Auditor General's office

John McNally

Party: Republican

Political experience: Dauphin County Republican Party chairman, 2008 delegate to the Republican National Convention, secretary of the Republican Party of Pennsylvania

33rd District

Richard Alloway

Party: Republican

Political experience: elected to Senate in 2008

Bruce Neylon

Party: Democrat

Political experience: Adams County Democratic committee

State House Seats

Adams

193rd District

Will Tallman (incumbent)

Party: Republican

Political experience: Wellsboro School Board, Adams County Republican Committee treasurer, Adams County Republican Club president, Republican State Committee member, elected in 2008

Anthony McNevin

Party: Democrat

Political experience: none

Dauphin

104th District

Susan Helm (incumbent)

Party: Republican

Political experience: Republican State Committee member, Republican National Convention delegate, Dauphin County Council of Republican Women president, Dauphin County Republican Committee first vice chairwoman, elected in 2006

Christopher Dietz

Party: Democrat

Political experience: Millersburg Borough Council

105th District

Ron Marsico (incumbent)

Party: Republican

Political experience: elected in 1988

Kelly Jean McEntee

Party: Democrat

Political experience: Dauphin County Democratic Party secretary

106th District

John Payne (incumbent)

Party: Republican

Political experience: Derry Township supervisor, Dauphin County commissioner

Osman Kamara

Party: Democrat

Political experience: Dauphin County Democratic Committee legislative district leader

Lancaster

37th District

Russell Stahley

Party: Democrat

Political experience: none

Mindy Fee

Party: Republican

Political experience: Manheim Republican committee

41st District

Ryan Aument (incumbent)

Party: Republican

Political experience: Lancaster County clerk of courts, chief of staff for state Rep. Bryan Cutler

Marcy Dubroff

Party: Democrat

Political experience: Hempfield Area Democratic Committee

43rd District

John Weigel

Party: Democrat

Political experience: none

Keith Greiner

Party: Republican

Political experience: Upper Leacock Township supervisor, Lancaster County controller

96th District

Mike Sturla (incumbent)

Party: Democrat

Political experience: Lancaster City Council, elected to House in 1991

Thomas Garman Jr.

Party: Republican

Political experience: none

Paul Culbreth

Party: Independent

Political experience: Lancaster City School Board member

York

47th District

Keith Gillespie (incumbent)

Party: Republican

Political experience: York County Republican Club former president, York County Republican Committee, elected to House in 2002

Sarah Speed

Party: Democrat

Political experience: Pennsylvania Democratic Committee delegate

92nd District

Charles Comrey

Party: Democrat

Political experience: Northern York County School Board

Mike Regan

Party: Republican

Political experience: State deputy inspector general

93rd District

Ronald Miller (incumbent)

Party: Republican

Political experience: York County Republican Committee, elected to House in 1998

Linda Small

Party: Democrat

Political experience: None

Editor's note: This story has been modified from a previous version to correct the party affiliations of Mike Sturla and Thomas Garman Jr. in the 96th state House District race.

Write to the Editorial Department at editorial@cpbj.com

Related Stories

Leave a Comment

test

Please note: All comments will be reviewed and may take up to 24 hours to appear on the site.

Post Comment
View Comment Policy

Comments

close
Subscribe to Our Newsletters!
Click Here to Subscribe for Free Now!